Media convertor Gigabit Ethernet MC200CM

  • Respectă standardele IEEE 802.3ab şi IEEE 802.3z
  • Suportă comutarea modului de transfer Force /Auto pentru port-ul FX
  • Transmisie prin fibră optică până la 0.5km

Ce Face Acest Produs

MC200CM este un convertor media care transferă datele de la conexiunea pe cupru 1000Base-T la fibră optică 1000BASE-SX sau vice versa. Proiectat în conformitate cu standardele IEEE802.3ab 1000Base-T şi IEEE802.3z 1000Base-SX, MC200CM este destinat utilizării cu cablu de fibră optică multi-mode, cu conector de tip SC. MC200CM suportă specificaţiile de unde scurte (SX) ale laserului la rata maximă de retransmisie pe cablu. Funcţionează pe 850nm atât la transmiterea cât şi la recepţia datelor.


Alte caracteristici ale acestui modul includ abilitatea de a funcţiona ca un dispozitiv de sine stătător (independent de şasiu) sau cu un şasiu pentru media convertoare TP-LINK 19´´, auto detectare MDI/MDI-X pentru port-ul TX, şi LED-uri pentru afişarea stării de funcţionare pe panoul frontal. MC200CM oferă posibilităţi de transmisie prin fibră optică multi-mode pe distanţe extinse până la 0.55 km.
  • Funcţionează la 1000Mbps în modul Full-Duplex pe port-urile TX şi FX
  • Suportă auto MID/MID-X pentru port-ul TX
  • Suportă comutarea modului de transfer Force /Auto pentru port-ul FX
  • Transmisie prin fibră optică până la 0.5km
  • Indicatoare LED uşor de vizualizat, indică starea de funcţionare pentru a monitoriza activitatea reţelei
  • Adaptor alimentare extern
MEDIA CONVERTOARE ŞI MODULE
Standarde și Protocoale IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z, IEEE 802.3x
Funcții de Bază Full Duplex Flow Control (IEEE 802.3x)
Extends fiber distance up to 0.5km using 50/125um fiber
Extends fiber distance up to 0.22km using 62.5/125um fiber
Porturi 1 1000M SC/UPC port
1 1000M RJ45 port (Auto MDI/MDIX)
Lungime de Undă 850nm
Medii Rețea 1000BASE-FX Multi-mode Fiber
Medii Rețea 1000BASE-T UTP category 5, 5e cable (maximum 100m)
EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m)
Indicatori LED PWR, LINK, RX
Dimensiuni (l x L x H) 3.7*2.9*1.1 in. (94.5*73.0*27.0 mm)
Alimentare External Power Adapter
Max Power Consumption 5.5W
Siguranță și Emisie FCC, CE, RoHS
Mediu Operating Temperature: 0℃~40℃ (32℉~104℉)
Storage Temperature: -40℃~70℃ (-40℉~158℉)
Operating Humidity: 10%~90% non-condensing
Storage Humidity: 5%~90% non-condensing